Geoblog.pl    akleeberg    Podróże    New Zealand, Australia and SE Asia 2010    Boun Tai

Boun Tai

Laos
Laos, Boun Tai

Dzisiaj mieliśmy trochę luźniejszy dzień. Po śniadaniu poszliśmy na spacer po okolicy. Dookoła, na wzgórzach, niestety, widać sporo plantacji drzew kauczukowych założonych przez Chińczyków. Lokalna ludność specjalnie pożytku z tego nie ma, a wręcz przeciwnie. Drzewa kauczukowe ponoć piją strasznie dużo wody, więc cierpi na tym inna roślinność i uprawy. Około południa znaleźliśmy małą chatkę położoną między polami ryżowymi. Tam zatrzymaliśmy się na mały piknik i poleserowaliśmy sobie podziwiając widoki. Około 16 wróciliśmy do domu, zrobiliśmy sobie herbaty i czekaliśmy aż Nok wróci z pracy. Czekaliśmy na nią aż do wieczora, bo miała coś więcej do zrobienia i zdążyliśmy w tym czasie porządnie zgłodnieć. Na obiad poszliśmy do pobliskiej restauracji, która serwowała coś w rodzaju Steam Boat. Po środku stołu była dziura, w którą pani wsadziła gliniany garnek z węglem drzewnym. Na to postawiona została patelnia, kształtem przypominająca miskę ułożoną dnem do góry. Boki tej patelni były ponacinane a rant wygięty tak, żeby mieściła się tam woda. Na górze tej patelni smażyliśmy sobie bardzo smaczną wołowinę, a w wodzie gotowało się zielsko makaron i soja. Mięso maczaliśmy w bardzo smacznym sosie z orzechów ziemnych, trochę papryczek chili, soi i innych (niestety) nie znanych przypraw. Wszystko to zapijaliśmy zimnym Beer Lao. Po prostu niebo w gębie. Reszta wieczoru upłynęła na miłych rozmowach. Nok zakomunikowała nam też, że jutro prawdopodobnie pojedzie odwiedzić wioski, którymi się zajmuje i będziemy mogli pojechać z nią, ale wszystko się wyjaśni rano. Dzisiejszej nocy uzbroiliśmy się w zatyczki do uszu, więc w miarę dało się spać.